Loading

Wellington is the capital city and second most populous urban area of New Zealand, despite being much smaller than Auckland. Wellington is often referred to as New Zealand’s cultural capital. Wellington is a beautiful city and not only in my opinion, but locals here think so as well. It has a great quote about itself “the coolest little capital in the world”. I definitely agree with that!  The great fact about Wellington is that it’s the windiest city in the world. The other name for Wellington is “Windy Wellington”. We’ve been here now for a week and I’ve done some photos that I would love to share with you. 

It’s great thing in here, that downtown is easily walkable and it’s all set around with a scenic waterfront. While walking near waterfront we saw how much locals love it. If it’s possible to come by the sea, then they spend their leisure time, lunch time and working out time here. Healthy lifestyle is definitely honoured in here, they love to run, kayak, surf and of course hike. Here are just so many hike trails everywhere. Wellington is super hilly for us, the road is always up and down, up and down. The positive thing is that we will be fit enough if we’ll coming back to Estonia. 

The funny thing about Wellington is, that the urban density is highest in the city centre. Most part of the Wellington city seems like a suburbs to us. Everybody loves to own their own house in Wellington, flats and big buildings for home aren’t here so popular. Most of the buildings are built from the wood, this is because wood stands up better to earthquakes. We’re living at the moment in Wellington city, but it feels exactly like in countryside, because we’re surrounded by deep forest, mountains and tropical birds. So this is the view from our yard at the moment. 

This is Pohutukawa tree and it’s other name is New Zealand Christmas tree. Renowned for its vibrant colour and its ability to survive even perched on rocky, precarious cliffs, it has found an important place in New Zealand culture for its strength and beauty and is regarded as a chiefly tree by Māori. I love this tree, because nothing gets the Kiwi heart aflutter like the first pohutukaa blossoms of the season. Blooming in early summer holds promises of long, lazy beach days are just around the corner. So these blossoms are a sign that summer is coming! 

Here are the photos from the Wellington city centre and streets.

And another gallery is from the parts of Wellington that are outside of city centre. We drove with the cable car and visited beautiful Botanic Garden as well, so see from the pictures below.

My next post is about Mount Kaukau. Don’t miss it, because the views from the top of it were just amazing!

Wellington on Uus-Meremaa pealinn kuigi ta on suuruselt teine linn. Lisaks peetakse teda ka Uus-Meremaa kultuuri pealinnaks. Lisaks pakutavale kultuurile on ta meeleolult, kohvikute ja käsitöö õllede rohkuse poolest, vägagi hipster linn. Wellingtoni inimesed peavad oma linna väga kauniks ja seda ta kindlasti on ka meie jaoks. Huvitav fakt on, et Wellington on kõige tuulisem linn maailmas. Seda saime ka esimestel päevadel tunda, kuid ühe nädalaga on siin olnud kõike, tuult, päikest ja vihma.  Oleme jõudnud juba päris palju näha ja fotosid teinud, mida saad juba vaadata allpool olevates galeriides.

Wellingtonis elab umbes sama palju inimesi kui Tallinnas ehk 405 000 inimest. Kesklinna osa on väga kompaktne ja jookseb mööda rannikut. Rannikuäärne on populaarne koht nii lõunasöögipaigaks kui trenni tegemiseks. Paljud kontori töötajad tulevadki oma söögiga ookeani äärde lõunat ja vaadet nautima. Kohalikud on väga spordilembesed ja hästi treenitud, selles mängib kindlasti oma rolli mägine maastik. Siin kõik teed looklevad üles alla, üles alla, juba esimesel päeval saime tunda selle “võlusid”. Kuid juba hakkame vaiksel harjuma treppidega ja positiivne on see, et Eestisse tagasi tulles oleme ka ise hästi treenitud. Siin on hea tõdeda, et vähemalt ei käinud ma Tallinnas ilmaasjata oma viimases töökohas trepist iga hommik 6ndale korrusele.

Huvitav on see, et ainukesed korterelamud ongi kesklinnas, ülejäänud linnaosad on mägede ja metsade vahele mattunud. Ja kõik, mis jääb kesklinnast väljapoole on asustatud armsate puidust majakestega. Puit on eelistatud ehitusmaterjal, sest see peaks olema maavärinatele vastupidavam. Kõige esimene foto on vaade õuest, kust me hetkel peatume ja see paistab otse meie magamistoa aknast, lisaks vaatele on akna taga ka pigem troopiline linnulaul. Ja ometi oleme Wellingtoni linnas, mitte maakohas. Siinne loodus tungib isegi linna, või on see hoopis vastupidi?

Punaste õitega puu fotodel on Pohutukawa puu, lisaks kannab ka nime Uus-Meremaa jõulupuu, sest ta on igihaljas. See puu on Uus-Meremaa jõulude sümboliks, seega kasutatakse teda palju ka jõulukaartidel. Pohutukawa puu õitsemine on märk suve alguset ja paljudele tähendab see, et kohe kohe on algamas puhkus! Ka mind võlusid need kaunid leekiv punased õied.

Järgmine postitus on Kaukau mäe otsa matkamisest, hoia mu blogil silma peal, sest need vaated olid lummavad!

2 thoughts on “Wellington city

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top